Остър стрес
Понякога стресът може да бъде за кратко, тясно свързан с изискванията и натиска от определена ситуация – например краен срок, представление, изправяне срещу трудно предизвикателство или травматично събитие. Такъв стрес често бива определян като остър стрес.
Епизодичен остър стрес.
Някои хора преживяват остър стрес отново и отново, което често се определя като „епизодичен остър стрес“. Тези повтарящи се епизоди на стрес могат да се дължат на серия от реални много стресиращи събития като загуба на работа, после здравословни проблеми, последвани от трудности на дете в училище. За някои хора епизодичния остър стрес е комбинация от реални събития и личната им тенденция да функционират като „машина за стрес“. Такива хора често изпадат в безкрайни тревоги за неща, които биха могли да се случат, постоянно бързат, нетърпеливи са и имат огромни изисквания към своето време, които може да допринесе за епизодичния остър стрес.
Хроничен стрес
Третият вид стрес се нарича хроничен стрес. Той включва продължителни изисквания, натиск и тревоги, които се усещат като непрестанни и човек няма надежда за изход от тази ситуация. Хроничният стрес е особено вреден за здравето и щастието на хората. Въпреки че понякога хората се усещат „привикнали“ към хроничния стрес и не му обръщат голямо внимание, той продължава да се трупа и постепенно се проявява негативно върху отношенията им и благополучието им.
Кога да потърсим професионална помощ?
Ако високите нива на стрес се проточат за дълго време или възпрепятстват възможността Ви да водите пълноценен живот, е добре да потърсите професионална помощ. Професионалистите в сферата на психичното здраве (каквито са психолозите) могат да ви помогнат да идентифицирате поведенията и ситуациите, които допринасят за силния стрес, и да направите промени в нещата, които подлежат на Ваш контрол. Търсенето на помощ може да е един начин за ефективно управление на стреса.
Как се проявява стреса?
Когнитивни проявления:
- Проблеми с паметта
- Лоша преценка
- Невъзможност за концентрация
- „умствена мъгла“
- Нерешителност
- Започване на много задачи без успеваемост
- Съмнения в себе си
Емоционални проявления:
- Депресия
- нестабилно настроение
- раздразнителност
- фаталистично мислене
- паника
- цинизъм
- тревожност
- усещане за претоварване
- фрустрация
Физически проявления:
- болка в гръдния кош
- учестено сърцебиене
- болки
- чести настинки
- проблеми с кожата
- затруднено храносмилане
- високо кръвно налягане
Поведенчески проявления:
- проблеми със заспиването
- повишен прием на алкохол, цигари и кофеин
- изолиране от околните
- твърде много или твърде малко сън
- липса на мотивация
- загуба на чувството за хумор